Dalyan Hakkında

Mugla / Dalyan

Likya Kaya Mezarları

Muğla-Dalyan'da bulunan Likya Kaya Mezarları, köklü tarihiyle yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da sürekli ziyaret edilmektedir. 
Kral mezarlarının bulunduğu bölge, devasa kayalarıyla göz doldurmaktadır. Doğal bir güzellikte tarihi esintiler sizleri farklı bir zaman dilimine götürecek. 
Likya Kaya Mezarları, kayaların içleri oyularak yapılmıştır. Burada birçok arkeolog araştırma yapmıştır. Kral mezarlarına ulaşımınız çok kolay olmasa da stabilize bir yola sahiptir. Dalyan Kanalı kıyısında yer alan Kaunos Antik Kent Dalyan'ın kuzeyinde bulunur. Muğla'nın tarihi atmosferinde bulunan Likya Kaya Mezarları'nı tatiliniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kaya mezarları kesinlikle gizemli bir gezi olacak.

İztuzu Plajı

Bu kadar keyifli bir yer olduğunu hayal bile edemeyeceksiniz. Nehrin bir tarafına kurulmuş Dalyan'da eski çağdan kalma bir çok eser görebilirsiniz. Kaunos antik kentini gezmek için nehrin diğer tarafına kayıklarla geçiyorsunuz. Nehir yolculuğunuz; bir tarafı sizi kaplıcalara götürürken diğer tarafta denize açılabiliyorsunuz. Sultaniye kaplıcalarında çamur banyosu yapabiliyorsunuz. Tekne yolculuğu sırasında 4. yüzyıla ait kral mezarlıklarını görebiliyorsunuz. Büyüleyici olan bu tarihi eserler Dalyan'da ki doğanın romantikliğini daha da arttırıyor.
Huzur, ruhunuzu dinlendirmek, romantizm yaşamak ve tarihi eserleri görmek istiyorsanız Dalyan'a uğramalısınız.
Caretta Caretta kaplumbağalarının gece sahile çıktığı nokta İztuzu Plajı.Kum plaj ve sığ deniz sevenlerin görmesi gereken bir plaj İztuzu Plajı. Bir tarafta dağ, diğer tarafta gölü görebileceğiniz deniz tertemiz. Mükemmel bir tatil yeri, cennet köşelerden biri Dalyan ; ben tatilde huzur ve doğa güzelliği arıyorum diyenlerin yeri Dalyan.

Dalyan İztuzu Plajı

İztuzu kumsalı,deniz kumlarının dalyan deltasının önüne yığmasıyla oluşmuştur.

İztuzu plajı carreta caretaların,yavrularını bıraktıkları nadir plajlardan birisidir.Dünyada üzerinde doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip İztuzu, tam bir doğa ve harikasıdır.Bir tarafı tatlı su diğer tarafı Akdeniz olan bu kumsalın bir benzerinin olmadığı söyleniyor.Denize dikey uzanan dağların dibinden başlayıp,dalyan deltasının ağzını kapatan plajın kumları altın sarısı ve inceciktir.Deniz ise kristal berraklığındadır.Kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile  farklılık gösterir.Fakat ortalama 6 kilometredir.Sığ bir kıyıya sahip olan İztuzu plajı,yürürken ayaklarınızın altında kadifemsi bir his bırakıyor.

İztuzu kumsalı Radar Tepesi'nin eteklerinden başlayıp,Delikada önüne kadar uzanıyor.Dalyanağzı bölgesinden,med-cezire bağlı olarak  bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akar. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümündeki kumlar sürekli şekil değiştirir.Dalyanağzı'nda kumların hareketi ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremez.Marmaris'ten yolcu getiren büyük tekneler,Delikada önünde demirleyerek, yolcularını Dalyanlı teknelere verirler.

İztuzu plajı antik çağda kaunoslar tarafında kullanılan bir limanmış.İztuzunda bulunan bir yazıttan antik çağda burasının bir gümrük kapısı olduğu ve Kaunosluların tuz,köle ve tuzlu balık sattıkları belirlenmiş.

İztuzu plajında,denizin etkisiyle oluşan görüntüler,doğada yaratıcılığın sınırsız olduğunun güzel bir ispatıdır.Pilajın uzunluğu 5400 metredir.Soyunma kabinlerinin dışında hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor.Bunun yanında caretta caretta yumurtalarına zarar vermemesi için sahile köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar sokulmuyor.İşaretli yerlere şemsiye yerleştirmekte yasak.

İztuzu plajına iki şekilde gidilebiliyor.Dalyan rıhtımından kalkan teknelerle sazlıklar arasında 35-40 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra plaja ulaşıyorsunuz.Diğer bir yol ise Dalyan postanesinin yanından kalkan minibüslerdir.Yolculuk minibüslerle 15-20 dakika sürmektedir.Sulungur gölünü dolaşıp çam ağaçlarının arasından gelinen bu yolculukta oldukça keyifli.Fakat bize soracak olursanız tercihiniz teknelerden yana olmalıdır,hem plajda çıkılan nokta daha güzel,hemde yolculuk teknelerle iztuzuna daha hoş ve keyifli oluyor.

Dalyan Belediyesinin sınırları içindeki iztuzu plajı, 11,5 yıl özel şahıslar tarafından işletildikten sonra Muğla Valiliği'ne verildi.Dalyanlıların plajlarını geri alabilme mücadelesi halen devam ediyor.

etiket:Dalyan,ortaca dalyan,muğla dalyan,dalyan deltası,iztuzu,iztuzu kumsalı,İztuzu Plajı,caretta caretta,Dalyanağzı Plajı,Sulungur,İztuzu Gölü,İztuzunda,dalyan iztuzu beach,iztuzu beach dalyan turkey