G-3XDFD2FYWN

iztuzu plajı

Mugla / Dalyan

Bir tarafı açık deniz (Akdeniz), bir tarafı Dalyan kanalı, bir tarafı da kanalı denize bağlayan boğaz olan İztuzu plajı doğal bir yarımadadır. Carreta caretta'ların üremek için yumurtalarını bıraktıkları, dünyadaki nadir plajlardan birisidir. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip İztuzu, tam bir doğa harikasıdır. Denize dikey uzanan Radar tepesi'nin dibinden başlayarak Delik Ada'ya kadar uzanır ve Dalyan deltasının ağzını kapatır. Kumları altın renginde ve çok incedir. Deniz temiz ve berrak, kıyıları ise sığdır.

İztuzu, antik çağda Kaunoslar tarafından hem tuz üretiminde hem de liman olarak kullanılmıştır. Antik çağda buranın bir gümrük kapısı olduğu ve Kaunos'luların tuz, köle ve tuzlu balık sattıkları belirlenmiş. İztuzu Plajı'nın uzunluğu kumların sürekli hareketi ile 5km ile 6 km arasında değişir. Soyunma kabinleri olarak kullanılan prefabrik tesislerin dışında yapılaşma yasak. Caretta caretta'ların üreme dönemlerinde yumurtalara zarar vermemesi için sahile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar, akşam sekiz ile sabah sekiz arasında ise hiç kimse sokulmuyor.

İngiliz The Independent gazetesi, deniz kaplumbağası Caretta Caretta’larla ünlü İztuzu Plajı'na, dünyanın en iyi 10 kumsalı sıralamasında yer verdi. Tüm dünyanın gözdesi olan İztuzu Plajı tatil yapmak için mükemmel bir seçimdir. Kumsala yiyecek , içecek ile girilemiyor ki bu kumsalın doğal güzelliğinin bozulmaması için oldukça faydalı bir yöntemdir. Ancak kumsalın hemen gerisindeki büfede her türlü içecek ve tost sandviç gibi aperatif yiyecekleri temin edip yiyebilirsiniz.

Iztuzu plajina gitmek için iki yol var. 
İlk alternatif Dalyan Minibüs Kop. düzenledigi İztuzu dolmuş seferleridir. Dalyan meydanın'daki caminin yanından hareket etmektedirler. 
İkinci alternatif ise Dalyan Tekne Koop. düzenledigi dolmuş tekne seferleridir. Bu teknelerde hemen caminin yanındaki iskeleden yapılmaktadır. Dolmuş teknelerle gidip-dönmek çok keyiflidir.

Tüm Rehber | Villaları göster Dalyan